DERS PLANI


 Öğretim Planı
     

DERS PLANI
BÖLÜM I:
Dersin adı

UZAKTAN EĞİTİM
Öğrenen

Konu
WORD DE TABLO DÜZENLEME
Önerilen Süre
3 x 40 dk

BÖLÜM II:
Öğrenci Kazanımları/
Hedef ve Davranışlar
BU DERSİN SONUNDA ÖĞRENENLER;
1) Word de tablo eklemeyi kavrar.
2) Word de eklenen tabloyu biçimlendirip üzerinde değişiklik yapmayı kavrar.
3) Hazır tablolar üzerinde etkili bir şekilde değişiklik yapmayı kavrar.
Ünite Kavramları ve Sembolleri/
Davranış Örüntüsü
Sou-cevap şeklinde öğrenenleri bilgilendirilir bilinmeyen kavramlar açıklanır.
Güvenlik Önlemleri (Varsa)
-
Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikleri
Sunuş,sözlü anlatım,soru-cevap,okuma,açıklama,örnekleme,uygulama
Kullanılan Eğitim Teknolojileri-
Araç, Gereçler ve Kaynakça
Bilgisayar, Projeksiyon, Ders Kitabı, Slaytlar, Öğrt. Ders notları.
Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri:
ü  Dikkati Çekme
1)Öğrenenlere Word ile ilgili sorular sorarak hem bilgi düzeyler ölçülür hemde dikkatleri derse çekilir.
 2)Her türlü iletişimde, bir konudaki birikimi ve hazırlığı alıcıya sunmada kullanılabilecek araçlar sınanacak; bilgisayar, projeksiyon ,slayt makineleri gibi araçların kullanımı ön planda tutularak konu hakkında aktarılacak bilgilerin kalıcılığı sağlanacak.
3)Öğretici kaynağı olarak kullanılacak “KONU ANLATIMI” adlı pdf kitap öğrencilere çoğaltılabilecek.
ü  Güdüleme
Word de tablo düzenlemeyi iyi anlayıp etkili bir şekilde tablo oluşturmayı ve yıllık ders planlarında etkili olucağını ve zaman kaybını en aza indirileceğini vurgulayarak öğrenenleri ders üzerine yoğunlaştırılır.
ü  Derse Geçiş
SUNUŞ: Dersin verileceği gün işlenecek konu ve konuyla öğrenenlere verilecek kazanımlar,hedef ve davranışların tanıtılması
HAZIRLIK:Önceden hazırlanmış öğretici el kitabından sorular sorup yanıtlanarak konu üzerinde öğrencilerin motivasyonu sağlanır.
ANLATIM: Bu dersin amacı ve önemi vurgulanarak word de günlük hayatta nasıl karşılaşacağımız konuşulur. Word kullanımının özelliklerinden bahsedilir. Tablo oluşturma ile ilgili ilk bilgiler aktarılır. .
İNCELEME:Sunum izlendikten sonra ders kitabı önderliğinde drama yoluyla sunum incelenecek. Ve sunuyla ilgili sorular oluşturulacak.
ETKİNLİK: Herhangi bir tablo ekleyerek üzerinde değişiklik yapılması istenir.
ANLATIM:Öğrenenlerin tablo ekleme ve düzenleme konusunda bilgiler verilir ve plan hazılamada kazanılacak zaman ve rahatlıkdan bahsedilir.
ETKİNLİK:’’Resimli dijital kitap’’ kullanılarak tekrar yapılacak. Resimler sayesinde kalıcılık artacak.
ETKİNLİK:Öğrenenlerden tablo eklemeleri ve üzerinde değişiklik yaparak hücre farklılıkları gözlemesi istenir.



ÖLÇME DEĞERLENDİRME:
1)  Önceden hazırlanmış örnek sorular yanıtlanarak kazanımlar değerlendirilecek.
 TAKRİR: Öğrenenlere kendileri uygulayabileceği ödev şeklinde etkinlikler verilir.
ü  Etkinlikler
1) word de tablo düzenlemede ne öğrendik ? sorusunu sesli olarak cevap alınır.
2) word de tablo düzenleme öneminden tekrar bahsedilir.
ü  Bireysel Öğrenme Etkinlikleri
       (Ödev, deney, problem çözme vb.)
      1)Önceden hazırlanmış etkinlikler dağıtılarak yapılması istendi.
            
     
ü  Grupla Öğrenme Etkinlikleri
        (Proje, gezi, gözlem vb.)
ü  Ozet
     Sunumda dikkat edilecek hususlar:
     1)Word de tablo eklemek için kullandığımız araç ekle-tablodur.
     2)Herhangi bir tabloda değişiklik yapmak için tablo seçili iken sol üstünde çıkan işarete iki kere tıklayarak üst araçlarda çıkan seçeneklerden değişiklik yapılabilir.
     3)İndirdiğimiz yıllık planlarda ki tablolara hücre ekleme-silme nasıl yapılabileceğini anlatma.

BÖLÜM III
Ölçme-Değerlendirme:
ü  Bireysel öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme-Değerlendirme
ü  Grupla öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme-Değerlendirme
·         Öğrenme güçlüğü olan öğrenciler ve ileri düzeyde öğrenme hızında olan öğrenciler için ek Ölçme-Değerlendirme etkinlikleri
-       Word de tablo düzenlemenin anlatım amaçları nelerdir?
-       Word de nasıl tablo ekleyebilirz ?
-       Eklediğimiz tabloda nasıl değişiklik yapılabilir?
-       Hazır indirdiğimiz tablolarda hücre ekle-sil i nasıl etkil kullanabilirz ?
-       Kazanımların değerlendirilmesi.
Dersin Diğer Derslerle İlişkisi






Uygundur
10/05/2012

MEHMET EKER-SELİM GÖKTÜRK